Jump to Navigation

Wykłady otwarte na WMiI UMK

Spotkania w lutym 2016

  1. TGD.NET, 16 lutego 2016, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S3
    • Dorian Sobacki: LINQ - how to understand that horrible monster
    • Tomasz Jahołkowski: Data-Driven Documents w akcji
  2. PLSSUG Bydgoszcz i Toruń, 23 lutego 2016, godz. 17-20, WMiI UMK, sala S3
    • Marcin Goł: Scenariusze użycia SSRS 2016
    • Rafał Suchorski: Statystyki – po co mi to?
  3. Toruń JUG, 24 lutego 2016, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S9
    • Bolesław Dawidowicz i Andrzej Goławski: Keycloak – prosty sposób na bezpieczeństwo i uwierzytelnianie w nowoczesnych aplikacjach
    • Jakub Marchwicki: W poszukiwaniu bożków dokumentacji

 

Zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy informatycznej zachęcamy do udziału w otwartych wykładach organizowanych na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na wydziale tym regularnie (zazwyczaj raz na miesiąc) odbywają się spotkania trzech "zawodowych" grup "programistycznych": TJUG, TGD.NET i PLSSUG zrzeszających użytkowników i pasjonatów Javy, platformy .NET, MS SQL-Servera i powiązanych technologii.

Spotkania te są otwarte i przeznaczone dla szerokiego kręgu odbiorców: zarówno dla osób które dopiero zapoznają się z technologiami (przykładowo studentów), jak i osób zajmującymi się nimi zawodowo (programistów, administratorów, kierowników zespołów, projektantów systemów, testerów oprogramowania). Ze względów organizacyjnych zalecana jest jednak wcześniejsza rejestracja - poprzez platformy Meetup (TJUG i PLSSUG) lub Codeguru (TGD.NET). Większość spotkań ma charakter prelekcji, ale niektóre mają odmienną formę - przykładowo warsztatów bądź maratonów programistycznych (i w takich przypadkach wcześniejsza rejestracja może być konieczna).

Obszary zainteresowań każdej z grup są dość rozległe, ale w każdym z przypadków mamy specyficzny "rdzeń" określający główny nurt. Należy jednak pamiętać, że wiele prelekcji dotyczy zagadnień niezwiązanych bezpośrednio z głównymi technologiami specyficznymi dla właściwych grup (Javą na TJUG, czy platformą .NET na TGD.NET), czy nawet z konkretnymi językami programowania, ale problemów typu testowanie oprogramowania lub zarządzanie projektami.

Typowo wykłady organizowane przez te grupy odbywają się na następujących miejscach i terminach.

  1. Toruń JUG (Java User Group) - spotkania odbywają się zazwyczaj w ostatnią środę każdego miesiąca w godz. 18-20 w sali S9 na WMiI UMK i jak sama nazwa mówi przeważnie dotyczą Javy i powiązanych zagadnień.
  2. TGD.NET (Toruńska Grupa Developerów .NET) - spotkania odbywają się przeciętnie raz na miesiąc we wtorki w sali S3 na WMiI UMK w godz. 18-20 (na przemian z PLSSUG) i dotyczą głównie technologii .NET, języka C# i powiązanych zagadnień.
  3. PLSSUG Bydgoszcz i Toruń (Polish SQL Server User Group) - spotkania odbywają się przeważnie raz na miesiąc w sali S3 na WMiI UMK we wtorki w okolicach połowy miesiąca w godz. 17-20 (na przemian z TGD.NET) i dotyczą głównie zagadnień bazodanowych i administracji serwerem MS SQL Server.

W ciągu najbliższych dni odbędą się następujące wykłady na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu (ul. Chopina 12/18, Toruń) organizowane przez te grupy:

Ponadto w dniach 20-21czerwca odbędzie się w Exea Smart Space (ul. Włocławska 167, Toruń) współorganizowany przez Toruń JUG 24-godzinny maraton programistyczny "Hackathorn #2: Community/Integrati­on Edition".

Poniżej można zapoznać się z tematyką tych spotkań.

 

Indeksy w SQL Server (16.VI.2015, godz. 17-20, WMiI UMK, S3)

Prelegenci: Tomasz Waloszek i Rafał Suchorski.

Tym razem 2 prelegentów będzie mówiło na ten sam temat, ale każdy z nich powie o indeksowaniu z trochę innej strony.

W czasie sesji rozszyfrujemy pojęcia takie jak: Page, Extent, IAM, GAM, SGAM, B-Tree…
Dowiemy się jakie są typy indeksów i czym się różnią. Sprawdzimy ich przydatność w optymalizacji zapytań. Odpytamy SQLServer o jego propozycje indeksów i opowiemy, dlaczego nie należy tym propozycjom ufać bezgranicznie.

A gdy będziemy już widzieli ile nam tych indeksów trzeba i jakie mają być, nauczymy się o nie dbać, i to na kilka sposobów. I parafrazując prezesa Ochódzkiego: zrobimy MaintenancePlan, który będzie odpowiadał żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To będzie plan na skalę naszych możliwości. Otworzymy nim oczy niedowiarkom, Patrzcie – powiemy – To nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.

 

CQRS dla każdego (23.VI.2015, godz. 18-20, WMiI UMK, S3)

CQRS (Command Query Responsibility Segregation) to temat bardzo "chodliwy" w ciągu ostatnich kilku lat. Prosty w swojej podstawowej koncepcji, bywa czasem przedstawiony w sposób nadmiernie skomplikowany i przesycony wydumaną terminologią.

Podczas prezentacji pokażę jak ja rozumiem i implementuję CQRS od dłuższego czasu. Nie będziemy ekscytować się definicjami i wymyślać koła na nowo: skupimy się na głównej idei przyświecającej temu podejściu. Uzbrojeni w pragmatyzm i szczyptę zdrowego rozsądku postaramy się napisać trochę kodu, który z może z powodzeniem działać jako część jednej aplikacji jak i służyć za punkt wyjścia do budowy czegoś... "większego".

Zastanowimy się nie tylko JAK zastosować CQRS, ale również PO CO to robić. Postaram się udowodnić, że prezentowane podejście pozwala pozbyć się pewnych dyskusyjnych praktyk stosowanych w "normalnych" systemach o tyleż często, co niepotrzebnie.

O prelegencie

Maciej Aniserowicz - Programista, pasjonat, blogger, szkoleniowiec, prelegent. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET. Autor jedynego polskiego podcasta programistycznego:DevTalk.
Wyznawca Gita, zwolennik testów, miłośnik Resharpera. Zatwardziały wróg TFSa, Sharepointa i wszelkich innych "rozwiązań klasy enterprise" utrudniających życie programistom.
Eksplorator bibliotek, narzędzi i szeroko rozumianych "alternatyw". Poszukiwacz programistycznych przygód. Od wielu lat Microsoft MVP w kategorii Visual C#.
Na co dzień programista w firmie Ultrico oraz trener w firmie Bottega.

 

Java microservices made easy with Ratel (24.VI.2015, godz. 18-20, WMiI UMK, S9)

Architektura mikrousług zdobywa ostatnio coraz większą popularność, więc powstają standardy, dobre praktyki i popularne biblioteki do realizacji systemów tego typu. Jednym z trendów jest zapewnianie narzędzi integracji niezależnych od języka, czy technologii. To podejście ma pewne zalety, ale jeśli integrujemy ze sobą tylko systemy napisane w Javie, to w sumie co nam daje niezależność od języka, prócz dodatkowego narzutu?

Ratel to biblioteka, która pozwala wygodnie pisać rozproszone aplikacje z użyciem mikroserwisów, tak łatwo i szybko jakby chodziło o system lokalny, co między innymi oznacza, że mamy doskonałe wsparcie wielu istniejących od dawna narzędzi. Używając Ratela, korzystamy z wszystkich dobrodziejstw architektury SOA, bez ponoszenia kosztów wspomnianego wcześniej narzutu.

Serdecznie zapraszam na prezentację i do dyskusji.

O prelegencie

Łukasz Puławski - Architekt z doświadczeniem w refaktoryzacji dużych systemów. W mojej pracy, przed przystąpieniem do czyszczenia software-u, często staram się tworzyć proste biblioteki i rozwiązania szyte na miarę, które rozwiązują konkretne problemy i pozwalają szybko zmieniać architekturę systemów. Na tym spotkaniu mam nadzieje opowiedzieć Wam o takim właśnie przypadku.

 

Brzydka Pani od HR radzi, czyli 1011 błędów, które popełniają programiści (24.VI.2015, godz. 18-20, WMiI UMK, S9)

Rekrutacje wyglądają różnie, ale finalnie po ładnych paniach od HR-u i tak spotkasz się z programistami. Ich nie interesuje jakim byłbyś zwierzęciem, czy odpowiedź na pytanie “Jaka jest Twoja największa wada?”, gdzie na pewno w 100% szczerze opowiesz o swoim nałogowym graniu w World of Tanks w godzinach pracy czy uzależnieniu od Facebooka. Programista zainteresowany jest dwoma rzeczami:

  1. czy da się z tobą pracować w jednym zespole,
  2. czy kod, który wyprodukujesz nadaje się do czegokolwiek.

W tej prezentacji pokażę jak niektóre błędy z CV i przebiegu rekrutacji są zadziwiająco podobne do błędów jakie popełniamy kodując. Jak te błędy wpływają na postrzeganie kandydata przez programistę – rekrutera. I jak ich wyeliminowanie może umożliwić Ci dostanie pracy w wymarzonej firmie.

O prelegencie

Tomasz Dziurko - Programista od prawie 7 lat, pracował w korporacji, startupie za unijną dotację, a nawet sklepie z bielizną. Od 4 lat zdalnie buduję potęgę SoftwareMill jako programista i CEO, a czasem jako specjalista od rekrutacji. Fan Apache Wicket oraz Spocka. Typ “działacza”, pisze bloga, organizował dwie edycje Confitury, jedną Warsjawę, był w radzie programowej 4Developers, kieruje GeeCON Trainem i udziela się jako jeden z liderów warszawskiego JUG-a. Aktualnie, w ramach wychodzenia z comfort-zone, początkujący i przerażony prelegent.

 

Hackathorn #2: Community/Integrati­on Edition (20-21.VI.2015, Exea Smart Space)

Toruński JUG razem z Exea Smart Space zapraszają wszystkich JUGowiczów na kolejny hackaton toruńskiej grupy użytkowników Javy! 

Tym razem bierzemy na warsztat temat wszelkiego rodzaju społeczności. Czy jesteś członkiem JUGa, czy Stowarzyszenia Wędkarzy Polskich, chcemy stworzyć narzędzia wspomagające -  np. aplikacje łączące n narzędzi do zarządzania feedami social, członkami społeczności, konkursami, spotkaniami, wyjazdami... - czyli właściwie cokolwiek Wam przyjdzie do głowy związanego z tematyką!

Sprawy organizacyjne - zaczynamy w sobotę o 13, kończymy o 13 w niedzielę. Zespoły mogą być maksymalnie czteroosobowe. Po zakończeniu kodowania będziemy mieli okazję zaprezentować wszystkie aplikacje oraz wybrać drogą głosowania najlepszą z nich. Grupa Allegro zapewni nam jedzenie i picie podczas całego wydarzenia. Firma GFT zasponsoruje koszulki dla wszystkich uczestników.

Ilość miejsc ograniczona. Jeśli jednak dojdziemy do limitu, pomyślimy nad dodatkowymi przestrzeniami do kodowania, jednak warto nie czekać z rejestracją.

Późniejsze spotkania

  1. PLSSUG Bydgoszcz i Toruń, 22 września 2015, godz. 17-20, WMiI UMK, sala S3
    • Dariusz Ostrowski „Resource Governor”
    • Stefan Woliński „Analiza danych z PowerBI”
  2. Toruń JUG, 30 września 2015, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S9
    • Rafał Bryk, Piotr Modzelewski, Maciej Tafliński: Scrum na co dzień
  3. PLSSUG Bydgoszcz i Toruń, 20 października 2015, godz. 17-20, WMiI UMK, sala S3
    • Tomek Waloszek opowie o DataZen
    • Rafał Suchorski: In-Memory OLTP (część I)
  4. Toruń JUG, 28 października 2015, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S9
    • Sebastian Łaskawiec: JGroups – efektywny framework do komunikacji w klastrze
  5. TGD.NET, 10 listopada 2015, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S3
    • Łukasz Szulc: Co nowego w ASP.NET 5?
  6. PLSSUG Bydgoszcz i Toruń, 17 listopada 2015, godz. 17-20, WMiI UMK, sala S3
    • Rafał Suchorski: In-Memory OLTP (część II)
    • Stefan Woliński: SSAS Tabular
  7. Toruń JUG, 25 listopada 2015, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S9
    • Dominik Przybysz: Na co czekamy w Javie 9
    • Paweł Kapała: Clojure okiem neofity
  8. TGD.NET, 8 grudnia 2015, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S3
    • Przemysław Duszyński: Współczesny JavaScript
  9. PLSSUG Bydgoszcz i Toruń, 15 grudnia 2015, godz. 17-20, WMiI UMK, sala S3
    • Stefan Woliński – “Użytkownicy i uprawnienia w SQL Server”
    • Dariusz Ostrowski – “Dynamiczny kod SQL”
    • Tomasz Raczycki – “Buffer Pool Extension”
    • Rafał Suchorski – “Darmowe narzędzia, które przydadzą się każdemu DBA”
    • Rafał Suchorski – “In-Memory OLTP” (część III)
  10. Toruń JUG, 16 grudnia 2015, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S9
    • Jarosław Pałka: W gąszczu grafów, czyli jak zostać bohaterem swoich danych w Neo4j
  11. PLSSUG Bydgoszcz i Toruń, 19 stycznia 2016, godz. 17-20, WMiI UMK, sala S3
    • Tomasz Waloszek – “Rola planów wykonania w procesie optymalizacji zapytań”
    • Rafał Suchorski – “In-Memory OLTP” (część III)
  12. TGD.NET, 26 stycznia 2016, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S3
    • Tomasz Wiśniewski: Spotkanie TGD.NET: Azure WebApps - planuj, twórz, wdrażaj łatwo, prosto i przyjemnie jak nigdy dotąd!
  13. Toruń JUG, 27 stycznia 2016, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S9
    • Tomasz Borek: Java Memory Consistency Model
  14. TGD.NET, 16 lutego 2016, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S3
    • Dorian Sobacki: LINQ - how to understand that horrible monster
    • Tomasz Jahołkowski: Data-Driven Documents w akcji
  15. PLSSUG Bydgoszcz i Toruń, 23 lutego 2016, godz. 17-20, WMiI UMK, sala S3
    • Marcin Goł: Scenariusze użycia SSRS 2016
    • Rafał Suchorski: Statystyki – po co mi to?
  16. Toruń JUG, 24 lutego 2016, godz. 18-20, WMiI UMK, sala S9
    • Bolesław Dawidowicz i Andrzej Goławski: Keycloak – prosty sposób na bezpieczeństwo i uwierzytelnianie w nowoczesnych aplikacjach
    • Jakub Marchwicki: W poszukiwaniu bożków dokumentacji

 



Main menu 2

Page | by Dr. Radut